Paracetamol kopplade till sällsynta hudsjukdomar, FDA varning

Source

Den amerikanska Food and Drug Administration har just kommit ut med en ny varning för en feber och smärtstillande medel som är en av de mest använda smärta läkemedel i landet.

 

According to the organization, possible reactions to the drug, known as Acetaminophen, can cause rare but serious skin reactions. The FDA warns to stop taking the product if you develop a rash or other skin reaction and immediately seek medical attention.

 

“Denna nya information är inte avsedd att oroa konsumenterna eller hälso-och sjukvårdspersonal, inte heller det är tänkt att uppmuntra dem att välja andra mediciner,” sade Sharon Hertz, MD, biträdande chef för FDA: s uppdelning av anestesi och analgesi missbruk, via FDA. “Men det är mycket viktigt att människor känner igen och reagerar snabbt på de första symptomen på dessa sällsynta men allvarliga biverkningar, som är potentiellt dödlig.”

 

I sällsynta fall kan drogen kopplas till Stevens – Johnson syndrom (SJS) och toxisk epidermal nekrolys. Detta är mycket allvarliga hudåkommor som vanligtvis kräver sjukhusvistelse och kan ibland även resultatet i döden.

 

Problem som följer av dessa villkor brukar börja med influensaliknande symtom följt av en svidande utslag och omfattande skador till ytbehandlar av huden. Enligt FDA, återhämtningen kan ta veckor eller ännu möjligen månader och kan lämna ärrbildning och förändringar av pigmentering i huden. Vissa fall av detta tillstånd har även resulterat i blindhet.

 

FDA slutsatsen följande om narkotika och fall av dödsfall eller sjukhusinläggningar: “en sökning av FAERS avslöjade 107 fall från 1969 till 2012, vilket resulterar i 67 sjukhusinläggningar och 12 dödsfall. De flesta fall inblandade enda ingrediens paracetamol produkter. fallen var Kategoriserad som antingen troligt eller möjligt samband med Paracetamol.”

 

De lägger också till att bara ett litet antal över två dussin fall har dokumenterats i medicinsk litteratur.